התאמת מזגן לבית

הקיץ בפתח, המזגן שוב עולה לכותרות ואיתו השאלה הנצחית המתעוררת לפני שמזמינים מתקין מזגנים: מה מומלץ יותר – מזגן מיני מרכזי או יחידות מיזוג בודדות לכל חדר? במאמר הבא נסקור את החסרונות והיתרונות של כל אחד מן המזגנים, ואת עלויות הרכישה וההתקנה.

הרבה יחידות קטנות מול מערכת נסתרת אחת

כיום, המזגן הנמכר ביותר בישראל הוא מזגן עילי – המזגן הקלאסי הכולל יחידה פנימית (המאייד), המותקנת על קיר החדר ומחוברת בצינורות לקופסת מדחס חיצונית (מעבה). מזגן מרכזי, או מיני מרכזי, מורכב מיחידת מדחס חיצונית אחת בעלת תפוקה גבוהה, שממנה מסתעפים צינורות נסתרים לכל חדרי הבית ומנשיבים אוויר ממוזג דרך פתחי האוורור. למזגן עילי סטנדרטי 3/4 כ"ס ועד 4 כ"ס. מזגן מיני מרכזי  מתחיל מ-2 כ"ס ועד 7 כ"ס למקומות בעלי חללים גדולים יותר.

שליטה על מיזוג החדרים

ההבדל הבולט ביותר בין מזגן עילי למערכת מיזוג מרכזית הוא השליטה על הקירור והחימום של החדרים השונים. מזגן יחיד מאפשר למזג את החדר ששוהים בו בלבד, ובכך לחסוך בעלויות החשמל. לעומתו – מזגן מיני מרכזי יקרר או יחמם בבת אחת את כל הבית, גם אם משתמשים כרגע רק במטבח או בסלון. על אף שניתן לבקר את זרימת האוויר באמצעות 'דמפרים' -תריסים חשמליים החוסמים את זרימת האוויר לחדרים על פי בחירה, עדיין פועל מזגן של 5 כ"ס עבור חדר אחד בלבד. מלבד זאת, תקלה במערכת המרכזית תשבית את המיזוג בבית כולו.

מספר יחידות החוץ

במקומות רבים – בעיקר בבניינים רבי קומות – נקבעו תקנות המאשרות התקנת מזגנים אך ורק מאחורי מסתור כביסה או במרפסות, כדי שלא לכער את חזות הבניין. כך קרה שהמזגנים המיני-מרכזיים, בשל יחידת החוץ הבודדת שלהם, נעשו פופולאריים גם בשל אילוצים טכניים. למרות זאת, אם בכל זאת רוצים מזגנים מפוצלים ולא מיזוג מרכזי, ניתן למצוא מזגנים קטנים שרוחב קופסת המדחס שלהם לא עולה על 70 ס"מ. מתקין המזגנים יתקין בקלות שניים כאלה במסתור כביסה אחד.

מראה המזגן

עיצוב הוא שיקול שעשוי להיות משמעותי בבחירת מזגן. פתחי האוורור של מערכת המיזוג המרכזי הינם קטנים ונסתרים, ופעמים רבות משולבים בתקרת גבס ואלמנטים עיצוביים שונים. מזגן עילי, לעומתו, תופס שטח על הקיר ונמשכים ממנו צינורות וכבלי חשמל המכערים את החדר. מתקיני מזגנים ימליצו במידת האפשר להתקין את המזגן העילי מעל הדלת – מיקום שפחות משפיע על הנראות הכללית.

עלויות רכישה, התקנה ותיקונים

מזגן עילי יהיה זול משמעותית בהשוואה למיזוג המרכזי, הן במחיר הרכישה והן בעלות ההתקנה. מלבד המחיר הראשוני, התקנת מיזוג מרכזי מחייבת הנמכת תקרה או שילוב עבודות גבס שמייקרות את ההתקנה. אם קיימת בדירה הכנה מתאימה, תעלה רכישת מיזוג מרכזי סטנדרטי כ- 7,000 ש"ח, וההתקנה כ-5,000 שקלים. במקרה שאין הכנה כזו תעלה ההתקנה 7,000 ש"ח. גם התיקון וחלקי החילוף של מערכת מיזוג מרכזית יקרה משמעותית.

איזה מזגן מומלץ?

כשמתלבטים בין התקנת מזגנים עיליים למיזוג מרכזי, יש לקחת בחשבון את מבנה הדירה, המגבלות הטכניות והטעם האישי בעיצוב. בנוסף, כדאי להתייחס לגילאי הדיירים בבית – כשהילדים קטנים המזגן כבה ונדלק בשליטת ההורים, ואילו כשבבית בני עשרה עלול המזגן לעבוד שעות רבות ללא כיבוי, וצריכת החשמל תהיה בהתאם. אם הדיירים מבוגרים – ודאי שמומלץ להתקין מזגן עילי לחדר השינה ומיזוג מיני מרכזי אחד לסלון, למטבח ולפינת אוכל. כמובן שבקניונים, מרכזים מסחריים, מוסדות ציבוריים וכד', בהם אמור המיזוג לפעול בעת ובעונה אחת בכל החללים – מערכת מיזוג מרכזי תהיה המתאימה ביותר.

כדאי להתייעץ עם יועץ מיזוג אוויר

יועץ מיזוג אוויר או מהנדס מיזוג אוויר הוא איש מקצוע שהוכשר להתאים מיזוג אוויר איכותי בהתאם לגודל המבנה, מיקומו ופרמטרים נוספים: הקומה בה ממוקמת הדירה, סוג התקרה, כיווני האוויר, גודל החלונות והפתחים, בידוד הקירות החיצוניים ועוד רבים. תכנון מיזוג אוויר נכון ימנע עוגמת נפש עתידית בהתקנת מזגנים שאינם מתאימים ויחסוך בעלויות התיקון והחשמל.

חשוב לדעת: טכנאי מזגנים רגיל ייתן את כל המידע על המזגן אך לא יוכל לתכנן את המיזוג בהתאם למכלול הפרטים. חשוב להיעזר דווקא עם יועץ שהוכשר לכך כדי להפיק את מלוא התועלת מהמזגן החדש.

חוות דעת על טכנאי מזגנים בתל אביב

המאמר באדיבות אתר "טוב תודה"